Minecraft Dev Rehber l Bilgiler

Konusu "Minecraft Rehberler" forumundadır ve NoTHiNqLoSe tarafından başlatılmıştır. 14 Temmuz 2013

 1. NoTHiNqLoSe Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  61
  Ödül Puanları:
  205

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  Virustotal:

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  Virustotal sonucu 1/47 ancak virüssüzdür.
  Minecraft Nedir?


  Bilişimve teknoloji döneminde yaşadığımız şu dönem içerisinde özellikle de oyun sektörütarihselsüreç içerisinde çokbüyükdeğişimlerden geçerek kullanıcılarınınhizmetine sunulmuştur. Bu oyunlar içerisinde ise bazıları dünya çapında oynanırlık bakımındanulaştığı büyük kitlelerle adeta bir fenomen haline gelmişlerdir. Bu oyunlardan birisi de “Minecraft”oyunudur.
  Oyun tür bakımından tasarım oyunu gibi gözükse de aslında barındırmış olduğu özellikler bakımından, bir tasarım oyunundan çok daha fazlasıdır. Bakıldığında oyun ilk çıktığı zamanlarda, oyunun pek de ilgi görmeyeceği düşünülmekteydi. Bunun nedeni ise, oyunun sahip olduğu grafiklerdir. Bu grafiklerin 1990’lardaki Amiga 500 grafiklerine sahip olması bu düşüncede en önemli etkeni oluşturmaktaydı.
  Minecraft tasarım oyunu, piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanmaya başlanmıştır. Öyle ki, bu oyun aynı zamanda dünyada adeta bir çılgınlık haline gelmiştir. Minecraft tasarım oyunu, kullanıcılarına herhangi bir sınır olmadan dilediği bir dünya kurma fırsatı sunmaktadır. Oyunda herhangi bir sınır olmaması, kullanıcılarının hayal güçlerini de ortaya çıkarmakta ve böylece de çok ilginç ve bir o kadar da büyüleyici yapıtlar oyunda kendini bulmaktadır. Öyle ki oyundaki kullanıcılar tarafından inşa edilen bu yapıtlardan bazıları internet ortamından milyonlarca izlenerek, oyunda ne kadar büyüleyici yapıtlar yapılacağı anlaşılmıştır. Tür olarak bir tasarım oyunu olan Minecraft oyununda inşa edilen ve de insanları hayrete düşürebilecek niteliklerde olan yapıtlar, oyunun kalitesini ortaya çıkararak oyunun daha büyük bir kesime ulaşmasını sağlamaktadır.
  İnsanlara hayal gücünü zorlayan yapıtlar inşa etme şansı sunan Minecraft oyununda özellikle devasa boyutlardaki şatolar, uzay gemileri ve uçsuz bucaksız şehirler dikkati çekmektedir. Bu yapıtların dışında dünyanın 7 harikası da oyunda kullanıcıların oyunda inşa ettikleri yapıtlar arasında yer alır. Oyun 2009 yılında ortaya çıkmış ve sadece 1 haftada yazılmıştır. Oyunu yazan kişi ise Markus Notch Persson’dur. Bakıldığında dünya çapındaki popüleritesi oldukça fazla olan bu oyunun sadece 1 haftada yazılmış olması ilginç olarak görülmektedir. Boyut olarak da bu oyun günümüzün GB’lik oyunlarından çok daha azdır. Ki oyunun boyutu 50 MB civarıdır.

  Minecraft tasarım oyunu, kullanıcılarına izometrik 3 boyutlu tasarım yapma imkanı sunarak, gerçek hayatta yapılması neredeyse imkansız olan yapıtların yapılmasına olanak sağlar. Uzun uğraşların sonucunda ortaya çıkarılan bu görkemli yapıtlar ya da şehirler, tasarımın hayal gücüyle buluştuğu nokta olarak görülmektedir. Aynı zamanda oyunda hayatta kalma modu da bulunur. Oyunu oynayan kişi, etrafı kazarak ve de ağaçlardan malzemeler elde eder. Elde edilen bu malzemelerle çeşitli eşyalar yapılabilmektedir.
  Etrafta bulunan hayvanlardan elde edilen etler fırında pişirilebilir ya da çiğ olarak da tüketilebilir. Oyun özellikle yapılan görkemli ve ilginç yapılarla dikkat çekse de oyunda tuzaklar da kurulabilir. Oyunda zombiler de yer aldığından bu tuzaklarla zombileri yakalamak zihin jimnastiğini de beraberinde getirmektedir.
  Crafting Nedir?

  Crafting, itemleri kullanarak farklı itemler elde etme yöntemidir.Her oyuncu 2x2 büyüklüğünde olan crafting yerine sahiptir. Daha farklı itemler yaratabilmek için ise crafting table(çalışma masası)a ihtiyaç duyarlar. 2x2 olan crafting yerini açabilmek için oyuncuların E tuşuna basması yeterlidir. Envanterin sağ üstünde bulunur. 3x3 olan crafting yerini açabilmek için ise bir çalışma masasına sağ tıklamaları yeterlidir. Crafting yerlerine belli bir şekilde yerleştirdikten sonra istedikleri itemleri elde edebilirler.

  Minecraft Tüm Craftingler ve Fırın Rehberi

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.  Enchantment Nedir? Enchantment Rehberi

  Enchantment bir silahı veya aleti güçlendirmeye/geliştirmeye yarayan bir özelliktir.Silahları güçlendirip daha fazla hasar vermesini sağlamak veya daha verimli eşya elde edebilmek için kullanılır.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.  Minecraft Brewing(İksircilik) Nedir? Nasıl Yapılır?

  Brewing Stand :
  [​IMG][​IMG]

  [​IMG]


  Brewing Stand hazır olduktan sonra ''cam şişe'' ye ihtiyacımız olacakır.
  [​IMG]
  Şişeleri su ile doldurduktan sonra ''brewing stand'' kullanılarak iksir yapılır.

  İlk yani temel eşyaları aşağıda görebiliriz.
  [​IMG]  Temel iksirden sonra ikinci aşama yani ikinci eşya(bileşen). Aşağıdaki tabloda ikinci bileşenler mevcuttur.
  [​IMG]

  Yukarıdan aşşağı:

  Fire Resistance : Ateşe karşı dayanıklılıktır.
  Speed : Yürüme ve koşma hızında artış. Aynı zamanda zıplama mesafesinide etkiler.
  Instant Health : İksir başına 3 kalplik can sağlar.
  Poison : Her 1.5 saniyede yarım kalp can azaltacak şekilde zehirler.
  Regeneration : Can üretim hızını arttırır.
  Strength : Güç verir.
  Weakness : Verilen zararda düşüş yapar.  3.eşya(bileşen) tablosu:
  [​IMG]
  Bundan sonra iksirimiz için yapabileceğimiz bir gelişme mevcut değil.

  İksirlerin yapımları:
  [​IMG]
  Minecraftla İlgili Bazı İlginç Bilgiler

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.  Seed Nedir Nasıl kullanılır?
  Seed dünyanın yaratılış kodudur ve spawn noktası hakkında bilgi içerir.İnternetten bulunan güzel seedler yazılarak daha güzel bir oyun geçirilebilir.Seed girmek için dünya yaratırken daha fazla dünya seçeneği(more world options)kısmına tıklayıp boşluğa seed kodunu yamanız lazım.Bu bir kelime olabilir veya sayılardan oluşabilir.
  [​IMG]
  Yukarıdaki oyunun eski versiyonuna ait bir resimdir.Yeni versiyonda yukarda söyledğim gibi yapacaksınız.

  Örnek bir seed:7238084014970664769

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.  Texture Pack Nedir?Hangi texture packları kullanabilirim?

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.  Mod Nedir?Nasıl yüklerim?
  Mod oyuna birçok özellik ekleyen ve oyunu güzelleştirmeye yarayan ek paketlerdir.Birçok mod çeşidi vardır ve birçok şey için modlar kullanılabilir.Ancak modlar genellikle kolaylık sağlamak ve eğlenmek için kullanılır.

  Modları Nereden nasıl yüklerim?
  Modları yüklemek için skydaz denen siteye giriyoruz.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Mod Paketi Nedir?
  Mod paketleri birden fazla modun birden çalıştığı özel paketlerdir.Birden fazla modun olmasıyla minecraft çok daha eğlenceli olabilir.Aşağıda bazı mod paketleri ve kaç mod içerdikleri yazmaktadır;
  Aşağıdaki modlar kasma sorunu yaratmaz:
  1)16 modlu minecraft

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  Aşağıdaki modlar genellikle kasma sorunu yaratmaz:1)49 modlu minecraft

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.
  Aşağıdaki modlar duruma göre kasma sorunu yaratabilir,bu sebeple iyi özellikli bilgisayarda dikkatlice kullanılmalıdır:

  2)114 Modlu Minecraft:

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  3)146 Modlu Minecraft:

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  4)90 Modlu Minecraft:

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  Redstone Rehberi


  Redstone, Minecraft dünyasında çeşitli mekanizmalar yapabilmek için kullanılan bir materyaldir. (Kontrol edilebilen tuzaklar, kapılarvb.) Akım iletmek amacı ile kullanılır. Redstone Dust, Redstone Ore kırılınca elde edilir ve her bir Redstone Ore 4-5 arası redstone Dust düşürür. Redstone Dust çıkarabilmeniz için elinizde en azından demir kazma (Iron Pickaxe) olması gereklidir.

  [​IMG]

  Redstone dust bağlantı kurmak için neredeyse tüm blokların (cam, buz ve aktive edilebilen bloklar hariç) üzerine yerleştirilebilir. Ya düz bir çizgi oluşturacak şekilde yada 1 blok aşağı veya yukarı çıkabilecek şekilde bağlanabilir.

  [​IMG]

  Normal şartlarda yukarı veya aşağı inen redstone dust iletiminde üzerine yerleştirilecek bir blok akımın kesilmesine sebep olur. (Bkz: Aşağıdaki resim) Sadece buz (Ice) ve cam (glass) bu duruma dahil değildir.

  [​IMG]

  Redstone dust tek başına akım oluşturamaz. Mutlaka enerji sağlayacak bir materyale (buton, kol, basınç plakası vb.) bağlanması gereklidir. Bir redstone dust bağlantısı en fazla 15 kare ilerisine akım götürebilir. 16. karede akım yoktur. Bu akım istenirse Redstone Repetear ile uzatılabilir. Akımın gücünü üzerindeki renkten anlayabilirsiniz. Renk soldukça akım zayıflıyor demektir.

  [​IMG]

  Redstone bağlantılarına enerji sağlayabilen 5 eleman vardır. Bunlar;

  [​IMG]

  Button (Buton): Bastığınız andan itibaren 0.9 sn boyunca devreye akım verir.
  Lever (Kol): Aktive edildiği takdire sürekli olarak akım sağlar veya akımı kapatır.
  Pressure Plate (Stone) (Basınç Plakası): Oyuncu veya herhangib bir mob üzerinde olduğu sürece devreye akım verir. Üzerinden çekilindiği anda akımı keser.
  Pressure Plate (Wood) (Basınç Plakası): Taşten versiyonu ile aynı özellikleri taşır. Tek farkı moblara ilaven üzerine düşebilecek eşyalar ile de aktive olmasıdır.
  Redstone Torch : Devreye direk güç sağlar ve direk olarak açıp kapatmak mümkün değildir.
  Bir Redstone devresi için gerekli olabilecek elemanların bazılarının yapım şematiğini aşağıda görebilirsiniz.

  [​IMG]

  Bir redstone devresinde güç kaynağınızdan (buton, lever, vs) iletilecek objeye (piston, dispenser vs) güç iletiminin farklı şekilleri mevcuttur. Bu şekilleri aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

  [​IMG]

  Eğer bir redstone devresinde redstone bağlantısı enerji verilecek elemana veya elemanlara paralel ise, redstone bağlantısı elemanın üst kısmına gelecek şekilde bağlanmalıdır. Aksi takdirde elemana enerji iletimi olmaz. Aşağıdaki resimde paralel elemanların örnek bağlanmasını görebilirsiniz.

  [​IMG]

  Enerji iletimindeki bir diğer önemli unsur ise blokların enerji iletebilme özelliğidir. Aşağıdaki örnekte gördüğünüz üzere pistonlar ile redstone bağı arasında duran blok enerji iletimi yapabilmektedir. Özellikle devrelerinizi saklamanız gereken yapımlarınızda veya tamamen estetik kaygılarınızı tatmin etmede çok işe yarayabilen bir özelliktir.

  [​IMG]

  Ama blokların enerji taşıma özellikleri sadece enerji verilecek veya enerji sağlayacak elemana bitişik oldukları durumda geçerlidir. Aksi takdirde enerji iletimi yapamazlar. (bkz: aşağıdaki resim)

  [​IMG]

  Not: Enerji sağlayan elemanlar üstündeki, altındaki, sağındaki ve solundaki elemana da enerji sağlarlar. Bazı yapılarda bu durum avantajlı olabilir. (Bkz: aşağıdaki örnek)

  [​IMG]

  Redstone Repeater:
  Repeater’lar redstone devrelerinin en kullanışlı elemanlarının başında gelir. Repeater’lar 3 amaçla kullanılır.
  - İletimi belirli bir süre geciktirmek
  - İletimi 15 blok sınırının ötesine taşımak
  - İletimin sadece tek yönde ilerlemesini sağlamak
  Repeater’ların en basit ve genel kullanımı redstone iletimindeki 15 blok sınırını uzatabilmektir. İletim Redstone Repeater’a geldiği noktadan itibaren bir 15 kare daha ileriye gidebilir.

  [​IMG]

  Not: Redstone Repeater’lar sadece yerleştirildikleri yönde akım iletirler. Tersi yönde dahi akım iletmezler. Bu sebeple Repeater’ınızı yerleştirirken doğru yönde olduğundan emin olun.

  [​IMG]

  Redstone Repeater’ların aynı zamanda iletimi geciktirme özelliği de mevcuttur. Bunu ise üzerlerinde ayar ile yapabilirsiniz. Başlangıçtaki hali ( Aşağıdaki resimde en sol) iletimi 0.1 sn geciktirerek aktarırken sağ mouse tuşu ile her tıklayışınızda bir tik atar ve her tikte 0.1 saniye iletimi geciktirir. Son seviyesinde ( Aşağıdaki resimde en sağ) 0.4 saniye gecikme sağlar.

  [​IMG]

  Redstone Torch
  Tek başlarına sabit enerji sağlarlar. Ancak kendilerine enerji sağlayan bir eleman enerji sağladığı takdirde kapalı konuma geçerler. Özellikle Büyük devrelerde ve enerji iletiminin direk olarak aşağı veya yukarı iletilmesinde kullanımları yaygındır.

  [​IMG]

  Elbette Redstone ile yapılabilecek pek çok devre mevcut. Bazıları karmaşık veya büyük boyutlu olduğu için bu yazıda bahsetmeyeceğiz. (Belki ilerleyen bir zamanda sadece Redstone devrelerine özel bir yazı hazırlanabilir.) Arzu ederseniz Please login or register to view linksMinecraft Wiki sayfasından tüm devreleri detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Standart bir Minecraft oyuncusunun bilmesi gereken bazı Temel Redstone Devreleri ise şunlar;

  OR/NOR Devresi

  OR devresi, iki enerji sağlayan elemandan herhangi biri açık olduğu sürece enerji sağlayan devredir. Aşağıdaki resimde basit bir OR devresini görebilirsiniz.

  [​IMG]

  NOR devresi ise teknik olarak OR devresinin tam tersidir. Elemanlardan biri kapalı olduğu sürece enerji akımı olmaz. (Kısaca enerji iletimi için elemanların ikisinin de açık olması gereklidir.)

  [​IMG]
  Minecraft Biyomlar(Bölgeler)
  • Orman: meşe ve huş ağaçları bulunur.Bazı yerlerde göller olabilir.Koyun,Tavuk,Domuz,inek gibi hayvanalara rastlanabilir.
   [​IMG]


  Çöl: Kaktüsler ve kahverengi ölü çalılar vardır.Kum ve kumtaşından oluşur.İçinden köy ve çöl tapınağı bulunabilir.Çöl tapınaklarında 4 hazine sandığı mevcuttur ancak tntlerden oluşan bir tuzak vardır.Köylerden de 0-3 arası sandık çıkabilir.Yağmur yağmaz.
  [​IMG]  • Ova: Çimenler ve çiçekler vardır.Bazı yerlerinde göl bulunabilir.İnek,domuz,tavuk,koyun gibi hayvanalara rastlanabilir.Bu bölgeler genellikle düz olurlar.Üstlerinde köy olabilir.
   [​IMG]  • Tropik Orman: İçinde ufak göller ve çok uzun ağaçlar bulunur.Ocelot denilen kedilere rastlanabilir ve bu kediler balık ile evcilleştirilebilr.Ağaçlarda kakao bitkisi görmek mümkündür.Bazı yerlerinde orman tapınakları bulunabilir.Bu tapınaklarda 2 tane sandık vardır ve içinden eşyelar çıkar ancak gene bu tapınaklarda tuzaklar vardır.
   [​IMG]
  • Tayga: İçinde kurtalara rastlanılabilir.Yağmur yerine kar yağar.Donmuş gölleri vardır.Çok fazla ağaç bulunabilir.
   [​IMG]


  [B][I]  [/I][/B]

  • Extrem Tepeler (Uçurum): Emerald denen maden sadece bu biyomda veya yakınlarında bulunur.Bu biyomlarda oldukça yüksek ve hatta uçan adacıklar görülebilir.Seyrek miktarda ağaçlar vardır.
   [​IMG]
  [B][I]

  [B][I]  [/I][/B][/I][/B]

  • Okyanus: Derin sular ile kaplıdır.İçinde squid denen mürekkep balıkları vardır.Çok geniş bir biyomdur.
   [​IMG]
  [B][I][B][I]

  [B][I]


  [B][I]  [/I][/B][/I][/B][/I][/B][/I][/B]

  • Yer Altı (Cehennem): 14 obsidyen ve bir çakmakla bu yere geçit oluşturarak gidilebilir.Başka şekilde gidilemez.İçinde cehennem kaleleri,blaze ler,ghastler,zombi domuzadamalar,wither iskeletleri,glowstone ve kuvartz cevheri bulunur.
   [​IMG]
  [B][I][B][I][B][I][B][I]

  [B][I]  [/I][/B][/I][/B][/I][/B][/I][/B][/I][/B]

  • Gök (Son): Oyunu bitirmek için gidilen son yerdir.Burada ender ejderhası bulunur ve çok güçlüdür.Buraya cehennem gibi özel bir geçitle gidilir ancak buraya gitmek için gereken geçit yapılamaz ve sadece yer altının belli yerlerinde mevcuttur.İçinde aynı zamanda endermanler bulunur.
   [​IMG]
  [I][B][I][B][I][B][I][B][I][/I][/B][/I][/B][/I][/B][/I][/B][/I]

  Minecraft Moblar
  1) Bat - Yarasa
  [​IMG]
  Mob Özellikleri:

  HP : 6 (3 Kalp)
  Spawn Mekanı : Mağaralarda ya da kapalı alanlarda
  Spawn Koşulu : Kat 63 ve altı - Block Light 7 ya da daha düşük
  Ölünce Verilenler : Yok

  Yarasalar karanlıkta spawn olan tek passive mobtur. Öldürüldüğünde hiçbir şey vermediğinden en önemsiz mobtur. Genellikle oyuncular tarafından sevilmez. Eğer bir oyuncunun evi yeterince karanlıksa, yarasa orada bile spawn olabilir.

  2) Cave Spider - Mağara Örümceği

  [​IMG]
  Mob Özellikleri:

  HP : 12 (6 Kalp)
  Spawn Mekanı : Abandoned Mine Shafts
  Spawn Koşulu : -
  Ölünce Verilenler : (0-2) İp - (0- 1) Örümcek Gözü - 5 EXP
  Eklendiği Versiyon : Beta 1.8 Pre

  Cave Spiderlar, Abandoned Mine Shaftlarda ipler arasında spawn olan aggressive mobtur. Normal Spiderlardan farkı, en belirgin farkı zehirlemeleri, görünüş olarak ise daha küçük ve mavimsi olmalarıdır. Cave Spiderlar duvarları tırmanabilir, Su altında yaklaşık 16 saniye durabilir ve cobweb ile Poison of Potiondan etkilenmezler.

  Cave Spiderlar'ın hasarı şu şekildedir;
  Easy Mod - 2HP (1 Kalp)
  Normal Mod - 2HP (1 Kalp) + Zehirlenme
  Hard Mode - 3HP (1,5 Kalp) + Zehirlenme

  Zehirleme şekilleri de şu şekildedir; (1,5 Saniyede 1 HP(Yarım Kalp)
  Normal Mod - 4HP (2 Kalp)
  Hard Mod - 10HP(5 Kalp)
  Zehirleri Süt ile yok edilebilir.

  3) Chicken - Tavuk
  [​IMG]
  Mob Özellikleri:

  HP : 4(2 Kalp)
  Spawn Mekanı : Yüzey ya da Tavuk Yumurtası fırlatılırsa
  Spawn Koşulu : -
  Ölünce Verilenler : (0-2) Tüy - 1 Çiğ Tavuk - 1 Pişmiş Tavuk (Ateşte ölürse) - (1-3) EXP
  Eklendiği Versiyon : Alpha 1.0.14

  Her 5- 10 dakikada bir yumurta bırakırlar ve bu yumurtalar 1/8 oranı şansta civciv spawnlar. Eğer oyuncu herhangi bir tohumu elinde tutarsa, onu takip ederler. Tavuklar düşünce hasar almazlar. Kanatlarını açıp hızı azaltırlar.Nether Wart da dahil olmak üzere tüm seedler ile beslenebilir. İki tavuğu beslediğinizde size bir civciv verir.

  Civcivin özellikleri:
  Boyları tavuklara nazaran daha küçüktür.
  Yetişkinlerden daha hızlı hareket ederler.
  20 dakikada olgunlaşırlar.
  Öldürüldüğünde tıpkı yarasalar gibi bir şey vermez.
  Civcivler büyüyene kadar yetişkinleri takip ederler.
  Civcivler denerlerse suda yüzebilir.
  Civcivler 1 blok ve derininde boğulabilir.

  4) Cow - İnek
  [​IMG]
  Mob Özellikleri:

  HP : 10(5 Kalp)
  Spawn Mekanı : Yüzey
  Spawn Koşulu : -
  Ölünce Verilenler : (0-2) Deri - (1-3) Çiğ İnek Eti - (1-3) Pişmiş İnek Eti (Ateşte ölürse) - (1-3) EXP
  Eklendiği Versiyon : Alpha 1.0.8

  Kova ile sağ tıklandığında bir kova süt verir. Süt, pasta yapımında ve efekt yok etmek için kullanılır. Buğday tutan bir oyuncuyu takip ederler. Ayrıca buğday ile beslenirler. Çiftleştirilirse bebek yine 20 dakika içinde olgunlaşacaktır ve öldürüldüğünde bir şey vermeyecektir.

  5) Creeper
  [​IMG]
  Mob Özellikleri:

  HP : 20(10 Kalp)
  Spawn Mekanı : -
  Spawn Koşulu : Block Light 7 ya da daha düşük
  Ölünce Verilenler : (0-2) Barut - 1 Müzik Diski (İskelet Öldürürse) - 5 EXP
  Eklendiği Versiyon : Classic 0.24 Survival Test

  Creeperlar güneşte yanmazlar.Arada 16 Bloktan daha az bir mesafede oyuncuyu kovalamaya başlar. Genellikle çoğu oyuncu Creeperlardan nefret eder. Çünkü arkadan gizlice yaklaşır ve oyuncuya dokunduğu anda 1.5 saniye içinde patlar ve etrafı mahveder. Creeperlar Ocelot ve Kedilerden hoşlanmazlar. Golemler ya da Kurtlar Creepera asla saldırmaz. Creeper eğer enerjiyle yüklenirse, normal verdiği hasarın iki katını verecektir. Normal Creeperın verebileceği Max. hasar 29 HP iken, yüklü Creeperın 97 HP'dir. Öldürüldüğünde Müzik diski düşürür.

  Creeperları çoğu yöntemle öldürülebilir.En güvenli yol ok ile öldürmektir. Kılıç riskli olsa da Knockback kılıç işe yarayabilir.Hatta kritik vuruş işi daha da kolaylaştırabilir. Onun dışında lava, gravel ya da sand kullanılarak da öldürülebilir. Creeperlar suda hasar vermese de yine oyuncunun canını götürecektir.
  6) Enderman
  [​IMG]
  Mob Özellikleri:

  HP : 40 (20 Kalp)
  Spawn Mekanı : The End ya da Overworld
  Spawn Koşulu : Block Light 7 ya da daha düşük.
  Ölünce Verilenler : (0- 1) Ender Pearl - 5 EXP
  Eklendiği Versiyon : Beta 1.8 Pre

  Bazı blokları taşıyabilir ve teleport olabilir.Gözlerine bakılmadığı sürece ve saldırılmadığı sürece oyuncuya pek saldırmaz. Diğer moblardan farkı 3 blok uzunluğunda olmasıdır. Suyu ve yağmuru sevmezler. Ok ile öldürülmesi imkansızdır. Enderman sinirlendiğinde ağzını açarak çığlık atar ve arkanıza teleport olarak size saldırır. Enderman kızgınken kaybolursa, oyuncu müsait bir yere çıktığında hemen yanına ışınlanıp onu öldürebilir.Eğer şansınız varsa, enderman suya ya da lava teleport olup ölebilir.

  Endermanlar, iskeletlerin ya da ender dragonun saldırısına uğradığında, suya yakalandığında oyuncuyu kovalamayı bırakır.

  Enderman'a camın arkasından gözlerine bakarsanız, size saldırmaz.

  Endermanlar minecart içinde teleport olmaz. Ancak teleport olmasa da yine de okla vurulamaz.

  Endermanlari öldürmek için, 2 blok yükseklikte bir alana girin. Enderman size saldıramadan öldürebilirsiniz.

  Dünyada yeniyseniz Enderman size saldırdığında suya girin. Böylece Enderman suya teleport olur ve peşinizi bırakır. Mağaralarda da bir kova su iş görebilir.

  Endermanlar Fishing Roda yakalanabilirler. En eğlenceli silah bence Fishing Roddur [​IMG]

  Balkabağı ile Endermana bakarsanız size saldırmaz.

  7) Mooshroom
  [​IMG]
  Mob Özellikleri:


  HP : 10 (5 Kalp)
  Spawn Mekanı : Mooshroom Biyomları
  Spawn Koşulu : -
  Ölünce Verilenler : (0- 2) Deri - (1-3) Çiğ İnek Eti - (1-3) Pişmiş İnek Eti (Ateşte ölürse) - (1-3) EXP
  Eklendiği Versiyon : Beta 1.9 Pre

  Bu ineğe kovayla sağ tıklarsanız süt, çanak ile sağ tıklarsanız mantar yahnisi verir. Kırpıldığında, 5 kırmızı mantar verir. Ancak normal ineğe dönüşür. Buğdayla beslenip çiftleştirilebilir.

  8) Ocelot / Cat - Kedi

  [​IMG]


  Mob Özellikleri:


  HP : 10 (5 Kalp)
  Spawn Mekanı : Jungle Biyomları
  Spawn Koşulu : 63. kat veya daha yukarısı
  Ölünce Verilenler : (1-3) EXP
  Eklendiği Versiyon : 12w04a

  Ocelotlar evcilleştirilebilen moblardır. Evcilleştirmek için Çiğ balık gerekir. Ocelotu korkutmadan sabit durduğunuzda Ocelot size doğru gelecek ve yemeği yedirildiğinde artık oyuncunun kedisi olacaktır. Creeperlar bu moblardan kaçarlar. Spawn olması için min. Easy Mode gerekir. Çiğ balık ile beslenirler. Zaman zaman kendileri tavuk da avlayabilir. Kediler evcilleştirildiğinde oyuncuya teleport olur. Ancak oturtulduğunda, minecratın içinde olduğunda, sahibi farklı dünyadaysa ya da kayıktaysa, kedi sahibine ışınlanmaz.

  9) Pig - Domuz

  [​IMG]

  Mob Özellikleri:


  HP : 10 (5 Kalp)
  Spawn Mekanı : Yüzey
  Spawn Koşulu : -
  Ölünce Verilenler : (1-3) Çiğ Domuz Eti - (1-3) Pişmiş Domuz Eti (Ateşte ölürse) - (1-3) EXP - Eyer ( Önceden Takılmışsa)
  Eklendiği Versiyon : Classic 0.24 Survival Test

  Havuçla beslenip çiftleştirilebilirler. Bebekleri tıpkı diğer mobların bebeklerinin özelliklerini taşır. Passive moblardır. Nadir olarak Zombie Pigmana dönüşebilirler. Domuzlar sürülürken genelde zorluk yaşanır. Domuz oyuncunun istediği yere gitmeyebilir. Buna çözüm olarak, havuç bağlı oltayı, domuza biniliyken, gitmek istediğiniz yöne doğru tuttuğunuzda, domuz o yöne gidecektir. Eyer kullanıldığında özel Achievement açılır.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Squid (Ahtapot)
  Düşürdüğü itemler: Mürekkep (1-3)
  Suyun içinde bulunabilen bir canlıdır.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Köylü
  Sadece köylerde bulunur. Zümrüt ile köylüler arasında ticaret gerçekleştirebilirsiniz.


  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Kurt
  Kemik ile sağ tıklarsanız evcilleşebilir. Evcilleştirirseniz sizin saldırdığınız moblara saldırır. İyi bir yardımcıdır.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Zombi
  Düşürdüğü itemler: Çürük et (0-2)
  Nadiren havuç patates ve bazı demir itemler düşürebilir.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Zombi Domuzadam
  Düşürdüğü itemler: Çürük et (0-1) Altın parçası (0-1)
  Sadece netherde spawn olan bir mobdur. Normalde barışçıldırlar. Birine vurursanız etraftakilerde saldırmaya başlar. Bazen altın kılıç düşürebilir.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Blaze
  Düşürdüğü itemler: Blaze çubuğu (0-1)
  Nether kalesinde spawn olan bir mobtur. Ateş fırlatabilir.  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Ghast
  Düşürdüğü itemler: Barut (0-2) Ghast gözyaşı (0-1)
  Netherde spawn olurlar. Havada uçarlar ve ağlama sesi çıkarırlar. Ateş topu fırlatırlar. Fırlattığı ateş topuna doğru zamanda vurabilirseniz ateş topu geri uçar.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Magma Kübü
  Düşürdüğü itemler: Magma kremi (0-1)
  Netherde spawn olurlar. Slimelar gibi vuruldukça küçülürler.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Gümüşbalığı
  Katman kayalarının etrafındaki taşların içinde bulunabilirler. Strongholdda spawn olabilir.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  İskelet
  Düşürdüğü itemler: Ok (0-2) Kemik (0-2)
  Size ok fırlatabilirler. Creeper hariç diğer moblarla kavgaya girişebilir. Bazen yayını düşürür.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Balçık
  Düşürdükleri item: Balçık topu (0-2)
  Swampland biyomunda bulunurlar. Öldükçe daha küçük parçalara bölünürler. Onlarda ölünce yok olurlar.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Örümcek
  Düşürdükleri item: İp (0-2) Örümcek gözü (0-1)
  Bir yere tırmanabilirler ve yükseğe zıplayabilir.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Spider Jockey
  Düşürdüğü itemler iskelet ve örümcek ile aynıdır. İskeletin örümceğe binmiş halidir. Spawn olma ihtimalleri azdır.


  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Kar Golemi
  Dost bir mobdur. Zarar vermez ama ittirir.

  [​IMG]
  Demir Golem
  Düşürdükleri item: Demir külçesi (3-5) Gül (0-2)
  Çok güçlü bir dost mobdur. Düşman moblara saldırır. Ona saldırırsanız sizede saldırır. Büyük bir zarar verir ve mobları havaya fırlatır. Öldürmesi zordur.


  Ender Ejderhası
  [​IMG]
  Can:200Saldırı gücü:10
  Spawn:end
  İlk Çıkışı:Beta 1.9pre4
  Düşürdükleri:Ejder yumurtası
  XP:12000

  Wither
  [​IMG]
  Can:300
  Saldırı gücü:6
  Spawn:Oyuncu tarafından oluşturulur
  İlk Çıkışı:12w36a
  Düşürdükleri:1 tane Nether Yıldızı
  XP:50


  Server e Nasıl girerim?[​IMG]
  [​IMG][​IMG]

  • /login nick yazdığınızda nickinizi yazıp serverdeki üyeliğinize giriş yapabilirsiniz.
  • /spawn yazdığınızda serverdeki ana ve uygun bölgeye ışınlanırsınız.
  • /kit tools yazdığınızda serverin standart itemlerini kullanırsınız
  • /tpaccept yazdığınızda ışınlanma teklifini kabul edersiniz
  • /tpdeny yazdığınızda ışınlanma teklifini iptal edersiniz.
  • /tpa nick yazdığınızda bir oyuncuya ışınlanırsınız.
  • /warp yer yazdığınızda yazdığınız yere ışınlanırsınız.
  • /sethome yazdığınızda o bölgeyi ev olarak bellersiniz.
  • /home yazdığınızda sethome yaptığınız yere ışınlanırsınız.
  • /afk yazdığınızda oyunda etkisiz kalırsınız
  • /list yazdığınızda oyunun oyuncu listesine ulaşırsınız.
  • /msg yazdığınızda mesajlar kısmını açarsınız
  • /rules yazdığınızda kurallar bölümünü açarsınız.
  • /back yazdığınız da öldüğünüz yere ışınlanırsınız.

  Bazı admin komutları
  /give op adı (item numarası) (item sayısı en fazla 64) = İtem alırsınız
  /tp (ışınlanacak karakter nicki) (yanına ışınlanacak karakter nicki) = Birisini ışınlayabilirsiniz
  /op nick = Birisini op yapabilirsiniz
  /deop nick = OP birinin opluğunu bitirebilirsiniz
  /kick nick = Birisini kicklersiniz
  /ban nick = Birisini banlarsınız
  /pardon nick = Birisin banını açarsınız
  /stop = Serveri kapatırsınız
  /killall mobs = Herkesi öldürürsünüz
  /time set # = Zamanı ayarlarsınız.
  /toggledownfall = Yağmuru açar&kapatır.

  Minecraft İtem Kodları[​IMG]

  Minecraft Tüm Jar Dosyaları

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

  Minecraft Pixel ArtPixel Art minecraft da blokların yan yana şekilli dizlerek resimlerin yapılmasıdır.Pixel art hakkındaki her şeye aşşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  Minecraft Yaşanan Sorunlar Ve Çözümleri

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.  Minecraft Inventory Editor

  Inventory editörler minecraftdaki envanterinizi düzenlemeye yarayan programlardır.Bir nevi hileye girer ama bir riski yoktur.Multiplayerda server dosyalarına sahip olmadığınız sürece yapılamaz.
  Minecraft Inventory Editor Porgramları Listesi
  1-Inside Job
  2-INvedit (terchim ve en kolay kullanışlısı)

  3-Minecraft Pocket Edition World Inventory Editor

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.  Minecraft Kontrol Tuşları Değiştirme

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  Minecraftla İlgili Diğer Rehberler

  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  Linkleri görebilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Hepsi Bana Aittir Tektek Hepsiyle Ugraşarak Emek Verdim.

  Umarım işinize yarar [​IMG] [​IMG]


  --------------------------------------------------------------------------------------------

  YENI BIR MODERATOR ADAYIYIZ UMARIM BURDAKI HIZMETE BAŞLANGICLARIMDAN DOLAYI YETKILILERIN GOZUNE GIRMIŞ VE ADAY OLMUŞUMDUR
   
  #1
  Efecan 123, TheRedDeath ve Ahmet2003 bunu beğendi.
 2. SpawN Kırık Taş Toplayıcı

  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  15
  bildiğim kadarıyla forumda crack minecraft paylaşmak yasak uyarayım dedim.

  Edit: Güzel konu yeni başlayanlar için
   
  #2
 3. NoTHiNqLoSe Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  61
  Ödül Puanları:
  205
  Crack mı ? paylaştığımı sanmıyorum gözden geçirirmisin eğer paylaştıysam yerini söyle bana kardeşim
  İyi Forumlar
   
  #3
 4. SpawN Kırık Taş Toplayıcı

  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  15
  minecraft paylaşmak yasak diye biliyorum indirip bakmadım en üste indirme yeri var alıntı yapmadıysan biliyorsundur
   
  #4
 5. NoTHiNqLoSe Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  61
  Ödül Puanları:
  205
  Alıntı yapmadım öğrenirmisin kardeş yasaksa hemen siliyim orayı ?
   
  #5
 6. PROPHET Kırık Taş Toplayıcı

  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  15
  Çok uğraşmışşın gibi gözüküyor.Saol
   
  #6
 7. Ahmet2003 Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  752
  Beğenileri:
  128
  Ödül Puanları:
  205
  Süper bir şey alıntı mı bu?
  Sen yaptıysan süper
   
  #7
 8. DiamondHunter Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  399
  Beğenileri:
  86
  Ödül Puanları:
  205
  Alıntı değilse dostum süper olmuş :D
   
  #8
 9. NoTHiNqLoSe Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  61
  Ödül Puanları:
  205
  Hepinize Teşekkürler Sadece 1 Konum Alıntı Atlar Hakkında Bilgi gerisi gerçek.
   
  #9
 10. NoTHiNqLoSe Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  61
  Ödül Puanları:
  205
  KYOTO Yorumları böyle doldurma.
   
  #10
 11. Souris Usta Avcı

  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  34
  Ödül Puanları:
  80
  Çok güzel bir dev rehber hakketten sen yaptıysan süper olmuş
   
  #11

Sayfayı Paylaş